Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Walentynkowy wieczór piosenki francuskiej w WDK

2018/01/30

15 lutego o godz. 18.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach rozpocznie się "Walentynkowy wieczór piosenki francuskiej", podczas którego będziecie mogli Państwo przenieść się w romantyczny świat piosenek znad Sekwany.

Bilety na ten koncert w cenie 40 zł (w przedsprzedaży) i 50 zł (w dniu koncertu) są do kupienia w Impresariacie WDK, nr tel.: 41 36 55 144.

Ws. rezerwacji można też dzwonić do Działu Promocji i Organizacji Imprez, nr tel.: 41 36 55 140.

_______

"Walentynkowy wieczór piosenki francuskiej"

Przez wiele lat XX w. Paryż był niekwestionowaną stolicą piosenki, w której królowali Edith Piaf, Yves Montand, czy Juliette Greco, wcześniej – niezrównana Josephine Baker, czy Maurice Chevalier. Później zainteresowanie słuchaczy skoncentrowało się na piosenkach tworzonych w Anglii i Stanach Zjednoczonych, a francuska piosenka nieco odeszła w cień. Mimo że francuski rynek muzyczny miewa się świetnie, coraz rzadziej mamy okazję słuchać francuskich piosenek.

Dla słuchaczy stęsknionych za piosenkami francuskimi mamy specjalną propozycję – spektakl "Walentynkowy wieczór piosenki francuskiej". Jest to spotkanie z piosenkami pochodzącymi nie tylko z ubiegłego wieku, lecz i z tymi z epok wcześniejszych. Przedstawimy zatem berżeretki, czyli piosenki pseudoludowe z XVII i XVIII w., wspaniałe utwory z okresu fin de siecle'u, piosenki z okresu dwudziestolecia międzywojennego, wreszcie te nowsze z lat 60. ubiegłego stulecia. Większość piosenek pochodzi z repertuaru tych najwybitniejszych wspomnianych już wykonawców. Z pewnością nasi goście zdziwią się, jak wiele z nich znają, mało tego, nie wiedzą nawet, że są to piosenki francuskie – wystarczy wspomnieć o "Takiej malej" z repertuaru Miry Zimińskiej, "Bladym Niko", czy "Titinie". 

Wykonawcami piosenek są Monika Goździk – świetnie śpiewająca aktorka, która przez wiele lat występowała z powodzeniem w Kanadzie, by teraz powrócić na nasze sceny i Wojciech Machnicki – niezrównany interpretator piosenek retro. Przy fortepianie zasiądzie Zbigniew Rymarz – kompozytor, pianista, archiwista, kopalnia wiedzy o piosenkach i o pracy nad nimi. Jest on również współautorem scenariusza (wraz z Alicją Choińską) i autorem opracowania muzycznego spektaklu. Całość wyreżyserowała Alicja Choińska, wyróżniona (podobnie jak pozostali twórcy) "Złotym Liściem festiwalu piosenki retro im. Mieczysława Fogga".

Przedstawienie dzieli się na cztery historyczne części, z których każda zyska odmienną oprawę scenograficzną i stosowne do epoki kostiumy.

_______

Zapraszamy!

_______

Na 30 listopada zapowiedziany był w WDK spektakl "C`est si bon – Wieczór piosenki francuskiej", który nie odbył się z powodu choroby artysty. Przypominamy, że bilety z listopada zachowały ważność.

W razie pytań, prosimy o kontakt: 41 36 55 144/140.

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 178
Realizacja nbStudio