Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Uroczyste obchody Święta Trzech Króli

2018/01/04

W najbliższą sobotę, 6 stycznia, w Kielcach tradycyjnie odbędą się obchody Święta Trzech Króli. O godz. 13.00 w katedrze zaplanowana jest uroczysta msza święta, którą koncelebrował będzie ks. biskup Marian Florczyk – biskup pomocniczy Diecezji Kieleckiej. Część artystyczna święta rozpocznie się o godz. 14.15, kiedy to na placu św. Jana Pawła II obok katedry rozpocznie się inscenizacja artystyczna.

W role Trzech Króli w tym roku wcielą się: w rolę króla Kacpra – Andrzej Załucki, prezes Fundacji "Fabryki Marzeń", w rolę króla Baltazara – Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich i w rolę króla Melchiora – Michał Jurecki, piłkarz ręczny PGE Vive Kielce. 

Orszaki Trzech Króli wyruszą o godz. 14.15 na miejsce inscenizacji. Orszak króla Kacpra wyruszy spod Seminarium Duchownego. W orszaku pójdą m.in. kieleckie grupy rekonstrukcyjne oraz zespół "Małe Skrzypeczki" z Anią Wieleńską na czele. 

Orszak króla Melchiora w otoczeniu piłkarzy ręcznych, kibiców, a także w asyście policjantów ruchu drogowego i orkiestry dętej ze Strawczyna ruszy ze skweru St. Żeromskiego spod pomnika AK. 

Orszak króla Baltazara w asyście strażaków, harcerzy, kolędników z Masłowa i Zespołu "Uśmiech" wyruszy spod katedry (zejdzie zejściem dla osób niepełnosprawnych). 

Wszystkie trzy orszaki spotkają się przy szopce na placu Jana Pawła II. Poprzedzi je tzw. orszak pasterski z udziałem biskupa Mariana Florczyka, duchownych oraz pastuszków, Józefa i Maryi. Każdy król będzie miał swój własny pojazd. Pojawią się m.in. konstrukcje związane z wodą i wielką złotą koroną. 

Ważną częścią uroczystych obchodów Święta Trzech Króli jest wspólne kolędowanie. Poza znanymi utworami, które zaśpiewają wszyscy zgromadzeni, będzie można wysłuchać specjalnie napisanych "Ballady o trzech glinianych mędrcach" i "Kolędy od policjantów". 

W części artystycznej wystąpią: zespół muzyczny Krzysztofa Korbana, wokaliści ze Studia Piosenki WDK, chór A Cappella, grupy teatralne z WDK, studenci z Duszpasterstwa Akademickiego, ZPiT "Kielce", grupy kolędnicze z Masłowa oraz orkiestra dęta ze Strawczyna. Uroczystości tradycyjnie też wspiera Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

Serdecznie zapraszamy!

Fot.: Agnieszka Markiton (PIK)

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 813
Realizacja nbStudio