Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Obchody 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

2017/12/08

5 grudnia 2017 r., w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się poświęcona jego pamięci uroczystość patriotyczna "WDK – nasz dom w Niepodległej".

W programie uroczystości przewidziano projekcje trzech filmów w kinie Fenomen:

  • "Legiony – drogi przez Kielce",
  • "Piłsudski – kieleckie wspomnienia",
  • "Przez Atlantyk do Legionów – historia mjr. Mariana Przyłuskiego".

Dwa pierwsze filmy zostały przygotowane przez Marka Wronę. Trzeci – przez Krzysztofa Irskiego z Portalu Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego (film jest dostępny na naszym YouTube'owym kanale – zapraszamy do oglądania: "Przez Atlantyk do Legionów...").

Po projekcji filmów, w holu dolnym WDK goście wieczoru mogli obejrzeć inscenizację teatralną przedstawiającą życie rodziny w ówczesnych czasach, przygotowaną przez aktorów Studia Teatralnego Lecha Sulimierskiego.

Na zakończenie w Sali Kominkowej WDK odbyło się uroczyste odsłonięcie zrekonstruowanego popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tym samym Sala Kominkowa wróciła do oryginalnego przedwojennego wyglądu.

Sponsorem popiersia Marszałka Piłsudskiego była kielecka firma UNIMAX Development http://unimaxdevelopment.pl/

Dziękujemy Państwu za obecność na uroczystości i wspólne świętowanie rocznicy urodzin wybitnego patrona naszej instytucji.

Fot.: Małgorzata Chmiel (PIK)

 

 

Więcej zdjeć z obchodów 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 10
Realizacja nbStudio