Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Warsztaty i konferencja podsumowująca projekt SmykoŚwiaty

2017/10/16

W piątek 20 października o godzinie 14.30 w Staszowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt "SmykoŚwiaty", zrealizowany w ramach tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Projekt powstał z inicjatywy Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie we współpracy ze Staszowskim Ośrodkiem Kultury, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Staszowie i Powiatowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Staszowie.

Program konferencji:

20.10.2017 r., godz. 14.30–17.30, Staszowski Ośrodek Kultury ul. Parkowa 6

  • Justyna Kowalczyk "Kim są najnaje? Jakie światy budują dzieci i jakim językiem w nich się porozumiewają?" – prezentacja doświadczeń zdobytych podczas realizacji projektu "SmykoŚwiaty".
  • Krzysztof Laskowski "Rola aktywności muzycznej dziecka. Edukacja muzyczna w pracy z dziećmi najmłodszymi".
  • Anna Szary "Sztuka inspiruje – prezentacja dobrych praktyk wykorzystujących sztukę w edukacji elementarnej na podstawie wystaw skierowanych do dzieci".
  • Monika Kiwak "Spektakle dla dzieci do trzeciego roku życia. Perspektywa pedagoga tańca".
  • Anna Szemraj "Twórcza i autentyczna ekspresja – o sztuce dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną".
  • Weronika Idzikowska "Po co dzieciom edukacja kulturowa?" – panel dyskusyjny.

Zgłoszenia uczestników na konferencję należy kierować drogą elektroniczną na adres: gck@szydlow.pl

Konferencję podsumowującą działania projektu poprzedzi seria warsztatów dla pedagogów, rodziców i opiekunów, która ma na celu uświadomienie, jak duży wpływ na dalszy rozwój malutkich dzieci może mieć ich uczestnictwo w kulturze.

SmykoŚwiaty to projekt, którego celem jest włączanie najmłodszych dzieci (w wieku 1–5 lat) do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych i stymulowanie ich rozwoju poprzez udział w działaniach twórczych.

Poniżej przedstawiamy harmonogram warsztatów, które odbywać się będą w siedzibie Staszowskiego Ośrodka Kultury w dn. 17–20.10.2017:

  • 17.10.2017 r., godz. 16.00 – "Muzyka przez zabawę"

Warsztat muzyczny, którego celem jest poznanie: różnych form aktywności dzieci w sferze edukacji muzycznej, sposobów aktywnego słuchania muzyki podczas zabaw czy podczas gry na instrumentach oraz wykorzystanie instrumentów perkusyjnych w pracy z najmłodszymi dziećmi. Od uczestników nie jest wymagane doświadczenie muzyczne. Prowadzenie: Krzysztof Laskowski. Czas trwania: 90 min.

  • 18.10.2017 r., godz. 16.00 – "Ciekawe triki plastyki"

Jakimi metodami i technikami z zakresu wychowania plastycznego możemy stymulować twórczość, potencjał, kreatywność i wyobraźnię dzieci? Zapraszamy na warsztaty, podczas których uczestnicy będą doświadczać nietypowych i niebanalnych technik plastycznych. Na spotkaniu będziemy poszukiwać sposobów wyrażania własnej ekspresji i dyskutować o indywidualności dzieci w dokonywaniu osobistych wyborów podczas aktywności plastycznej. Prowadzenie: Anna Szemraj. Czas trwania 90 min.

  • 19.10.2017 r., godz. 16.00 – "Dzieci tańczące"

Warsztat ruchowy dla osób pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym. Podczas zajęć weźmiemy udział w zabawach ruchowych opartych na podstawowych komponentach tańca współczesnego – przestrzeni, tempie, ruchu i jego rozmiarze. Zadania proponowane przez tancerkę uwzględniają indywidualny charakter grupy warsztatowej i metodykę nauczania jako podążanie pedagoga za dynamiką grupy. Prowadzenie: Monika Kiwak. Czas trwania: 90 min.

  • 20.10.2017 r., godz.12.30 – "Sztuka inspiruje"

Zapraszamy na warsztaty, podczas których w praktyce będzie można wykorzystać sztukę wizualną jako źródło inspiracji. Na podstawie kilku wybranych prac zostanie pokazane kreatywne wykorzystanie dostępnych na co dzień materiałów plastycznych. Wykonamy nietypowe portrety, kompozycje abstrakcyjne i instalacje. Każde zadanie będzie ilustracją konkretnego kierunku w sztuce. Prowadzenie: Anna Szary. Czas trwania: 90 min.

Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny, a zgłoszenia chętnych uczestników należy przesyłać drogą elektroniczną na adres: gck@szydlow.pl (podając imię i nazwisko uczestnika, nazwę szkoły/placówki, tytuł wybranego warsztatu, adres mailowy i numer telefonu).

 

Źródło: Łukasz Kopczyński (PIK)

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 151
Realizacja nbStudio