Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Benefis Janusza Buczkowskiego z okazji jego 85. urodzin

2017/06/07

W najbliższą niedzielę – 11 czerwca – serdecznie zapraszamy Państwa do Sali Kominkowej WDK na benefis Janusza Buczkowskiego przygotowany z okazji jego 85. urodzin. Początek tego wyjątkowego spotkania z mistrzem fotografii zaplanowany jest na godz. 16.00. 

W programie:

  • promocja najnowszej książki artysty zatytułowanej "Przez życie… z przygodą",
  • wystawa prac.

Liczymy na Państwa obecność.

Dodatkowych informacji o spotkaniu udzielają organizatorzy – Dział Animacji i Edukacji Kulturalnej WDK, nr tel.: 41 36 55 141 / 142. 

_______

Janusz Buczkowski to legenda kieleckiej fotografii. Urodził się w 1932 roku we Włocławku w woj. kujawsko-pomorskim. Jako młody, zaledwie 24-letni chłopak, po ukończeniu Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH) zamieszkał w Kielcach. Z naszym miastem związany jest do dzisiaj. Fotografować zaczął już w szkole średniej, swoje zainteresowania rozwinął w trakcie studiów i z powodzeniem kontynuował przez całe dorosłe życie. 

Od 1958 roku był członkiem Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1968 roku pełnił funkcję jego prezesa. Od 1975 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. 

Janusz Buczkowski jest współtwórcą "Kieleckiej Szkoły Krajobrazu". Jego zdjęcia prezentowane były na ponad 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Paryskim Muzeum Historii Fotografii, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Portugalii, a nawet Japonii. Brał także udział we wszystkich wystawach zbiorowych Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.

Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach, Muzeum Sztuk Pięknych w Moskwie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. 

Za swoją twórczość otrzymał szereg nagród i odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", "Zasłużony dla Kielecczyzny" oraz nagrodę miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Uhonorowany został również międzynarodowym tytułem "Artysta – FIAP".

Janusz Buczkowski nadal aktywnie zajmuje się fotografią oraz bierze czynny udział w wystawach i spotkaniach autorskich. Artysta nie stroni od pióra – jest autorem książek: "Przygody z fotografią", "Wspomnienia z tamtych lat 1939–2012 r.", powieści "Przeklęty spadek" i "Przeklęta kamienica" i najnowszej publikacji – "Przez życie… z przygodą".

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 36
Realizacja nbStudio