Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

W WDK kręcono sceny filmu o biskupie Czesławie Kaczmarku

2017/06/02

W przyszłym roku Kościół kielecki będzie obchodził 80-lecie sakry biskupiej ks. Czesława Kaczmarka. Z tej okazji powstaje film, którego twórcy chcą przypomnieć tę wielką i tragiczną postać.

30 maja ekipa filmowa zawitała do WDK, by nakręcić część zdjęć do filmu. W WDK kręcone były sceny pobytu bp w więzieniu. Podziemia WDK znakomicie odwzorowują klimat więzienia na Mokotowie.

W rolę biskupa Kaczmarka wcielił się Zdzisław Reczyński – aktor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Rolę jego oprawcy zagrał Edward Janaszek, aktor Teatru im. St. Żeromskiego. W pozostałych rolach występują: Marcin Brykczyński, Andrzej Cempura i Dawid Żłobiński z Teatru Żeromskiego. Zawodowych aktorów wspomagają rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcyjnej 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc: Piotr Krzysztofik, Andrzej Rudziński, Adam Rzadkowski i jedyna kobieta – Zuzanna Snoch. Film reżyseruje Sławomir Mazur. Zdjęcia – Krzysztof Dziewięcki, dźwięk – Michał Styczeń.

Producentami filmu są Wzgórze Zamkowe i Diecezja Kielecka.

Film ma trafić do świętokrzyskich szkół jeszcze w tym roku.

 

Źródło: Sławomir Mazur

Fot.: Agnieszka Markiton (PIK)

 

Fotorelacja z planu filmowego w WDK

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 79
Realizacja nbStudio