Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Zmarł Eugeniusz Szoła

2016/11/22

Świat kieleckiej kultury poniósł wielką stratę – w wieku 82 lat zmarł Eugeniusz Szoła – lutnik, kompozytor, poeta i malarz.

Eugeniusz Szoła urodził się 3 stycznia 1934 roku w Budach. Szkołę Podstawową ukończył w 1949 roku w Krynicach. Następnie wyjechał do Zamościa, gdzie kontynuował naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Następnie podjął pracę w Domu Kultury w Krasnymstawie. Eugeniusz Szoła poza sztukami plastycznymi interesował się również muzyką. Był znawcą i koneserem muzyki klasycznej. W roku 1955 zdał egzamin do Szkoły Muzycznej w Kielcach, a w 1959 podjął pracę w kościele w Chęcinach przy konserwacji i złoceniach rzeźb. W 1965 roku otworzył w Kielcach pracownię lutniczą, w której naprawiał instrumenty muzyczne. Na pierwszy plan wśród zainteresowań Eugeniusza Szoły wysunęło się lutnictwo. Jego kolekcja zawiera blisko 50 autorskich instrumentów, w tym skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy. Oprócz instrumentów lutniczych zbudował także 70 sztuk batut dyrygenckich. Eugeniusz Szoła pisał także wiersze, tworzył lirykę, satyrę, fraszki oraz bajki dla dzieci. W 2008 r. wydał tomik "Eugeniusz Szoła – człowiek renesansu – utwory poetyckie". W 2015 roku za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego artysta został uhonorowany Świętokrzyską Nagrodą Kultury.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 listopada o godzinie 13.00 w kościele Świętego Wojciecha w Kielcach. 

(PIK)

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 204
Realizacja nbStudio