Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Świętokrzyska delegacja na Dożynkach Prezydenckich 2016 w Spale

2016/09/13

W dn. 10–11 września 2016 roku odbyły się tradycyjne Dożynki Prezydenckie w Spale, w woj. łódzkim. Gospodarzami uroczystości byli Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W tegorocznych Dożynkach Prezydenckich udział wzięła liczna delegacja samorządowców i artystów z woj. świętokrzyskiego. W Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta nasz region reprezentowało dzieło p. Józefy Buckiej z Kostomłotów w gm. Miedziana Góra. Świętokrzyską muzykę ludową gościom stoiska przybliżała Kapela Działoszacy. Swoje prace na dożynkach zaprezentowała artystka Joanna Wrońska, na co dzień pracująca w WDK.

Dwudniowym uroczystościom towarzyszyło szereg atrakcji, m.in.: Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta (w którym wieniec p. Józefy Buckiej otrzymał wyróżnienie), występy zespołów ludowych i gwiazd, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów.

Historia Dożynek Prezydenckich liczy już 89 lat i sięga okresu międzywojennego, czasów prezydentury Ignacego Mościckiego. Po raz pierwszy Dożynki u Prezydenta (bo taką nazwę nosiły wtedy te uroczystości) obchodzono w 1927 r. Do tej przedwojennej tradycji powrócił w 2000 r. Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych Prezydentów RP.

Więcej o historii Dożynek Prezydenckich: Historia Dożynek Prezydenckich w Spale.

Dożynki Prezydenckie w Spale organizowane są co roku, by wyrazić wdzięczność wszystkim rolnikom za ciężką pracę i zbiór plonów. Tradycyjnie święto to symbolizuje także nadzieję na doczekanie w dostatku do następnych plonów. Obecnie stanowi także znakomitą okazję do promocji województwa na forum ogólnopolskim. 

Fot.:

Małgorzata Stachurska

Patrycja Kalinowska

Agnieszka Sańpruch

Stanisław Śliwa

Fotorelacja z Dożynek Prezydenckich 2016 w Spale.

 

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 45
Realizacja nbStudio