Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Zespół KIELCE wrócił z Czech

2016/06/01

Zespół Pieśni i Tańca "Kielce" wrócił niedawno z Czech, gdzie w dniach 20-23 maja wziął udział w wydarzeniu pod nazwą VII Art Festiwal in Pragua. Artyści z Wojewódzkiego Domu Kultury zaprezentowali suitę tańców krakowskich oraz blok pieśni i tańców europejskich, w którym znalazły się utwory polskie, czeskie, holenderskie, włoskie i chorwackie. Do zespołowej kolekcji trofeów dołączył właśnie kolejny puchar. 

Magiczna Praga o niezwykłym uroku, nazywana Matką Miast, położona nad Wełtawą, jest grodem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą. Według tradycji, oryginalna nazwa miasta "Praha" pochodzi od czeskiego słowa "práh", czyli "próg". Etymologia nazwy miasta zbudowanego nad progiem lub jazem - rzecznym brodem - pochodzi od historycznej nazwy przeprawy przez Wełtawę w okolicy Mostu Karola. Dzisiejsza Praga powstała w 1784 r. z połączenia pięciu wcześniej samodzielnych, ale powiązanych ze sobą organizmów: Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan - siedziby władców czeskich. Od 1992 r. zabytkowe centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy.

Nic więc dziwnego, że właśnie tu organizowany jest Art Festival, gdzie z całego świata zjeżdżają folklorystyczne zespoły taneczne i śpiewacze, autentyczne i stylizowane. W ciągu ostatnich kilku lat ponad 150 grup i 6000 wykonawców wzięło udział w tym wydarzeniu. Występy odbywają się na plenerowych scenach w sercu Pragi. Każdy zespół przez dwa dni prezentuje się publiczności w koncertach festiwalowych i ulicznych korowodach.

Po scenicznych występach zespół "Kielce" miał możliwość zobaczyć m.in. Stare Miasto na prawym brzegu Wełtawy, Ratusz Staromiejski z XIV wieku ze słynnym zegarem astronomicznym i Most Karola. Niewątpliwą atrakcją był wjazd na wieżę widokową zbudowaną na wzgórzu Petřín na wzór paryskiej wieży Eiffla. Rozciągał się stamtąd piękny widok na całe miasto, a szczególną uwagę przyciągał widok Zamku Praskiego oraz Katedry Świętego Wita. Wszyscy uczestnicy wycieczki wspominają także relaksujący rejs statkiem po Wełtawie i nocne zwiedzanie miasta z przygodami. 

Miejmy nadzieję, że o kolejnych sukcesach Zespołu Pieśni i Tańca "Kielce" będzie głośno już wkrótce. 

 

Tekst: Barbara Jankowska-Piróg

Fot.: ZPiT "Kielce"

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 2
Realizacja nbStudio