Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Zmarł Andrzej Litwin

2016/01/12

Andrzej Litwin, artysta wszechstronny - reżyser, autor tekstów, piosenek, instruktor teatralny, twórca teatrzyków poezji, pomysłodawca wielu andrzejowych akcji i biesiad tematycznych, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach zmarł w poniedziałek 11 stycznia 2016 po długiej chorobie.

Andrzej Litwin rozpoczął pracę w WDK w 1967 r. jako wicedyrektor tej instytucji. W 1990 roku został dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury. Funkcję tę pełnił do 2002 r. To on wymyślił nazwę zespołu "Trzpioty". Był wieloletnim reżyserem koncertu "Gospodarze - Gościom" Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Wraz z Andrzejem Lato w 1993 r. utworzył Kieleckie Bractwo Andrzejowe i był jego Wielkim Mistrzem. Był bratem znanego aktora Krzysztofa Litwina, który zmarł w 2000 r. w Krakowie. 

W czerwcu 1974 r. wyreżyserował wielki Galowy Koncert artystów dawnego województwa kieleckiego w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, zatytułowany "Kielecczyzna - stolicy". Była to parada wszystkich regionów Polski w Warszawie, wielka impreza pod nazwą "Panorama XXX-lecia PRL". Kieleckie koncerty, wystawy, spektakle i spotkania z twórcami pod hasłem "Panorama kielecka" trwały tam od 17 do 29 czerwca.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 16 stycznia, o godz. 12.00, w kosciele o. Kapucynów w Kielcach. Andrzej Litwin zostanie pochowany na Cmentarzu Starym przy ul. Ściegiennego.

Więcej informacji o Andrzeju Litwinie znajdziecie Państwo pod linkiem: http://pik.kielce.pl/…/film-teatr-telew…/litwin-andrzej.html

 

Barbara Jankowska-Piróg (PIK)

 

Fot.: Z Archiwum WDK

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 23
Realizacja nbStudio