Strona głównaKino FENOMENHISTORIA W FILMIE: MARZEC 2020 - LUTY 2021

HISTORIA W FILMIE: MARZEC 2020 - LUTY 2021

hf

Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zapraszają na

siódmą edycję Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „HISTORIA w FILMIE”,

traktujących o najnowszej historii Polski. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu,
od marca 2020 r. do lutego 2021 r.

W programie przeglądu znajdują się filmy Jacka Bromskiego, Denisa Delić’a, Dariusza Gajewskiego, Tadeusza Konwickiego, Marcina Krzyształowicza, Kazimierza Kutza, Andrzeja Munka, Łukasza Palkowskiego, Władysława Pasikowskiego, Kordiana Piwowarskiego, Piotra Szkopiaka i Andrzeja Wajdy.  Poruszają one problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków  w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.  

Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów. 

Pokazy filmowe są okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwołuje się będzie do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych.  

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny.

Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia -  w czwartki, o godz. 18.00.

Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja Na Stadion 1)
i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach (ul. Warszawska 5).
  

 

PROGRAM

26 marca 2020r., 18:00

KORCZAK

korczak

(zdj. Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych)

reż. Andrzej Wajda 

biograficzny / wojenny | Polska, Niemcy | 1990 | 113 min.
wyst.: Wojciech Pszoniak, Ewa Dałkowska, Marzena Trybała

 
Rok 1936. Janusz Korczak po kolejnej audycji w Polskim Radio dowiaduje się, że nadawanie jego programu zostanie „zawieszone”. W czasie wakacji, na koloniach, byli wychowankowie Korczaka zarzucają mu, że swoją dobrocią nie przygotował ich do życia w „realnym” świecie, gdzie często spotykają się z antysemityzmem. Z Palestyny wraca pani Stefa, współpracownica Korczaka. Opowiada o powszechnym przeświadczeniu o nieuchronności wojny.
Wrzesień 1939 roku. Korczak, w mundurze Wojska Polskiego pełni służbę na ulicach Warszawy. Przez wychowanka Heńka namawiany jest do zdjęcia munduru, aby nie rzucać się Niemcom w oczy, ale stanowczo odmawia.
Powstaje getto. Sierociniec przenoszony jest na jego teren.
W czasie ewakuacji ginie wóz z kartoflami. Korczak idzie
z interwencją na gestapo. Zostaje aresztowany...

Opis dystrybutora


23 kwietnia 2020r., 18:00

KATYŃ - OSTATNI SWIADEK

KATYŃ - OSTATNI SWIADEK

(zdj. Kino Świat)

reż. Piotr Szkopiak 

historyczny / thriller | Polska, Wlk. Bryt. | 2017 | 97 min.
wyst.: Alex Pettyfer, Robert Więckiewicz, Talulah Riley

 
„Katyń - Ostatni świadek” odsłania kulisy jednej
z najbardziej poruszających historii czasów II wojny światowej – ukrywanej przez lata prawdzie o zbrodni katyńskiej. Zainspirowany biografią jej naocznego świadka, Iwana Kriwoziercewa alias Michał Łoboda, próbuje dojść przyczyny przedwczesnej śmierci mężczyzny w podejrzanych okolicznościach w Wielkiej Brytanii w 1947 roku.

Powojenny Bristol. Dziennikarz Stephen Underwood marzy o sławie i temacie, który wreszcie rozkręci jego karierę. Ta szansa rodzi się, gdy mężczyzna przypadkowo wpada na trop sprawy samobójstwa polskiego żołnierza przebywającego w lokalnym obozie dla uchodźców. Podążając za dziennikarskim instynktem, Stephen dociera do informacji o tym, co tak naprawdę wydarzyło się w Katyniu. Ich ujawnienie wpłynie na losy całej powojennej Europy...

Opis dystrybutora

 

14 maja 2020r., 18:00

BOGOWIE

BOGOWIE

(zdj. Next Film)

reż. Łukasz Palkowski 

biograficzny / dramat | Polska | 2014 | 112 min.
wyst.: Tomasz Kot, Piotr Głowacki, Magdalena Czerwińska

 
„Bogowie” to oparta na faktach, filmowa opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, który w latach 80-tych XX w. dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca. Portret wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, profesor przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była weadług powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

Film pokazuje początki dyskusji nad definicją śmierci biologicznej człowieka i granicami kompetencji chirurgów. Wraz z ekipą młodych lekarzy, Zbigniew Religa przeciwstawił się swoim mistrzom. Jego zmagania to nie tylko walka o sprzęt i fundusze, ale przede wszystkim starcie z przestarzałymi sposobami myślenia...

Opis dystrybutora

 

18 czerwca 2020r., 18:00

KUCHNIA POLSKA

kuchnia polska

(zdj. WFDiF)

reż. Jacek Bromski 

dramat / polityczny | Polska | 1991 | 107 min.
wyst.: Krystyna Janda, Marek Kondrat, Krzysztof Kolberger, Piotr Machalica

 Próba rozrachunku z komunistyczną przeszłością pierwszej połowy lat 50-tych XX w., zainspirowana artystycznym sukcesem „Przesłuchania” Ryszarda Bugajskiego.
W 1945 roku do kraju powracają masowo żołnierze Armii Polskiej walczący na Zachodzie. Jest wśród nich także porucznik lotnictwa Stanisław Szymanko, który służył w siłach RAF-u. Szymanko przywozi do kraju swoją piękną żonę, Angielkę Margaret. Młodzi zamieszkują w dużym, wygodnym mieszkaniu wraz z matką Stanisława, on dostaje pracę w lotnictwie cywilnym, ona powoli oswaja się z nową, nie zawsze dla niej zrozumiałą rzeczywistością, uczy się języka. Tak mija parę lat. W noc narodzin upragnionej córeczki szczęśliwy Stanisław tańczy i śpiewa na ulicach. Aresztuje go pierwszy napotkany patrol milicji w przekonaniu, że Szymanko cieszył się ze śmierci Stalina, który tego właśnie dnia pożegnał się ze światem. Z pozoru błaha sprawa nabiera politycznej wagi. Szymanko zostaje przekazany w ręce Urzędu Bezpieczeństwa...


Opis dystrybutora

 

16 lipca 2020r., 18:00

KURIER

KURIER

(zdj. Kino Świat)

reż. Władysław Pasikowski 

historyczny / sensacyjny | Polska | 2019 | 114 min.
wyst.: Philippe Tłokiński, Julie Engelbrecht, Patrycja Volny

 
Akcja filmu rozpoczyna się kilkadziesiąt dni przed inicjującą Powstanie Warszawskie Godziną „W”. Polski oficer, Jan Nowak, zostaje wyznaczony w Londynie do sekretnej misji: zostanie w trybie natychmiastowym przetransportowany alianckimi kanałami przerzutowymi przez włoską bazę w Brindisi aż do Polski, po czym dotrze do Warszawy i przekaże tajne informacje do rąk generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego i dowództwa Armii Krajowej. Od powodzenia tej misji zależą dziesiątki tysięcy istnień, lecz gdyby Nowak wpadł w szpony wroga, ma rozkaz oddać życie, by przewożone materiały nie trafiły w ręce Niemców. Już w brytyjskiej stolicy pojawiają się jednak pierwsze problemy. Nie dość, że alianci nie kwapią się do spełnienia obietnic i wysłania do Polski posiłków, dzięki którym Powstanie miałoby realne szanse powodzenia, to jeszcze Nowak otrzymuje sprzeczne rozkazy od Polaków. Jedni proszą, by powstrzymał wybuch Powstania, inni dążą do eskalacji działań zbrojnych. Poczynania kuriera śledzą również niemieccy szpiedzy ukrywający się w Londynie...

Opis dystrybutora

 

13 sierpnia 2020r., 18:00

BACZYŃSKI

BACZYŃSKI

(zdj. Inter Film)

reż. Kordian Piwowarski 

biograficzny / poetycki | Polska | 2013 | 70 min.
wyst.: Mateusz Kościukiewicz, Katarzyna Zawadzka, Ewa Telega

 
„Baczyński” to film poetycko-biograficzny, który wymyka się znanemu dotychczas podziałowi na gatunki, kanonowi postrzegania dzieł filmowych. Wieloznaczny i zagadkowy jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Z jednej strony to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej – o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Podróż przez ostatnie lata życia wielkiego poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie – slam poetycki zorganizowany w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego. Narrację filmu budują wiersze poety, relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście, oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością...

Opis dystrybutora

 

3 września 2020r., 18:00

DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA

DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA

(zdj. Mówi Serwis)

reż. Denis Delić 

dramat / wojenny | Polska, Wlk. Bryt., | 2018 | 99 min.
wyst.: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Antoni Królikowski

 
Prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili...

Opis dystrybutora

 

15 października 2020r., 18:00

OBŁAWA

OBŁAWA

(zdj. Kino Świat)

reż. Marcin Krzyształowicz

thriller / wojenny | Polska | 2012 | 88 min.
wyst.: Marcin Dorociński, Weronika Rosati, Maciej Stuhr

 
Obóz w środku lasu, II wojna światowa. Grupa polskich partyzantów ukrywa się przed hitlerowcami. Poczucie zagrożenia, ciągłe zmęczenie, walka z mrozem i głodem – to codzienność żołnierzy, wśród których znalazła się sanitariuszka „Pestka”. Kapral Wydra z polecenia Armii Krajowej wykonuje kolejne egzekucje na zdrajcach. „Tu jest wojna, zakręcisz się, można wyjść na swoje”, poucza go Kondolewicz, kolega z czasów szkolnych i niczego nieświadomy miejscowy kolaborant, którego Wydra wkrótce ma zlikwidować. Marcin Krzyształowicz proponuje nieheroiczną wizję okupacji, bez martyrologii i jednoznacznych podziałów na dobro i zło. Wojna nie ma tu nic wspólnego z filmową przygodą, to codzienny mozół podążających za instynktem bohaterów. Sugestywnie oddaje to dynamiczna kamera Arkadiusza Tomiaka, która ukazuje spowity mgłą zimowy las i utrudzone twarze. Fragmentaryczna narracja, oparta na częstych przeskokach czasowych i zmianach perspektywy, dodatkowo potęguje wrażenie chaosu i zagubienia postaci...


Opis dystrybutora

 

12 listopada 2020r., 18:00

LEGIONY

LEGIONY

(zdj. Kino Świat)

reż. Dariusz Gajewski 

historyczny | Polska | 2019 | 136 min.
wyst.: Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Jan Frycz

 
Imponujący rozmachem film o wchodzących w dorosłość chłopakach i dziewczynach, którzy w imię zasad, wyznawanych wartości i ideałów nie wahali rzucić się w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Ale też o tych, którzy owych idei nie rozumieli, a przekonań nie podzielali.
„Legiony” to opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek, narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg postaci znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski, porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król”, rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz i wielu innych...

Opis dystrybutora

 

10 grudnia 2020r., 18:00

ŚMIERĆ JAK KROMKA CHLEBA

ŚMIERĆ JAK KROMKA CHLEBA

(zdj. WFDiF)

reż. Kazimierz Kutz 

dramat / historyczny | Polska | 1994 | 116 min.
wyst.: Janusz Gajos, Jerzy Trela, Jerzy Radziwiłowicz, Mariusz Benoit

 
Filmowy zapis pacyfikacji kopalni „Wujek” - najtragiczniejszego wydarzenia stanu wojennego. Kazimierz Kutz z wielką dbałością o szczegóły zrealizował patetyczny fresk o tamtej dramatycznej historii. Jego film jest swoistym hołdem dla odwagi i determinacji górników, którzy nie zawahali się oddać życia za ideały Sierpnia 1980 roku.
Katowice, noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Wojsko i milicja zajmują strategiczne punkty miasta. Niebawem generał Wojciech Jaruzelski ogłosi w telewizji wprowadzenie stanu wojennego. Grupa
zomowców, rozbijając związkową ochronę, wyciąga z mieszkania przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni „Wujek”. Wieść o tym szybko przedostaje się do górników. Początkowo zaskoczeni, wkrótce reagują spontanicznym protestem. 14 grudnia w zakładzie wybucha strajk. Robotnicy domagają się zniesienia stanu wojennego i uwolnienia przewodniczącego. Negocjacje z władzami kończą się fiaskiem. Wojsko, ZOMO i milicja przygotowują szturm na kopalnię...

Opis dystrybutora

 

14 stycznia 2021r., 18:00

PASAŻERKA

PASAŻERKA

(zdj. WFDiF)

reż. Andrzej Munk 

dramat / wojenny | Polska | 1963 | 62 min.
wyst.: Aleksandra Śląska, Anna Ciepielewska, Janusz Bylczyński


Przystępując do pracy nad „Pasażerką”, ekranizacją powieści Zofii Posmysz pod tym samym tytułem, Andrzej Munk jeszcze raz wracał do tematu wojny i okupacji, ale w sposób odmienny niż zwykle. Akcja filmu rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: współcześnie i - w obszernych partiach retrospektywnych - podczas wojny, w obozie koncentracyjnym
w Auschwitz. Tragiczna śmierć reżysera 20 września 1961 r. przerwała zdjęcia. Munk zdążył zrealizować tylko tę drugą, retrospektywną część, a właściwie zbiór scen, które miały być przeplecione z partiami rozgrywającymi się współcześnie na pokładzie transatlantyckiego statku pasażerskiego. Po śmierci Munka żaden z jego kolegów nie zdecydował się dokończyć za niego dzieła. Podjęto natomiast próbę scalenia, powiązania gotowych już fragmentów w jednorodną całość. Zadanie to wykonał bliski współpracownik Munka, Witold Lesiewicz...

Opis dystrybutora

 

11 lutego 2021r., 18:00

LAWA. OPOWIEŚĆ O „DZIADACH” ADAMA MICKIEWICZA

LAWA. OPOWIEŚĆ O „DZIADACH” ADAMA MICKIEWICZA

(zdj. WFDiF)

reż. Tadeusz Konwicki

dramat | Polska | 1989 | 129 min.
wyst.: Gustaw Holoubek, Jolanta Piętek-Górecka, Artur Żmijewski


 Pierwsza filmowa ekranizacja „Dziadów” Adama Mickiewicza
w reżyserii Tadeusza Konwickiego, związanego twórczo z Wilnem
i Wileńszczyzną.

Okolice Wilna. W przeddzień Święta Zmarłych i prastarego, nocnego obrzędu Dziadów, w rodzinnym, zrujnowanym dworku zjawia się widmo Poety. Powrócił w strony swojej młodości, by raz jeszcze przeżyć wspomnienie romantycznej miłości do Maryli
i dramatyczne wydarzenia związane z grupą wileńskich konspiratorów-patriotów.
Na cmentarzu Guślarz rozpoczyna obrzęd Dziadów. Przychodzą kolejne zjawy: Pan, Dziewczyna, Dzieci... W mieście kozacki patrol dokonuje aresztowań młodych spiskowców.
Poeta odwiedza chatkę Księdza, wspominając przy nim swą miłość do Maryli. Ksiądz rozpoznaje w przybyszu Gustawa - swego przybranego syna...

Opis dystrybutora

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 82
Realizacja nbStudio