Strona głównaZespołyZespół Pieśni i Tańca KIELCE

Zespół Pieśni i Tańca KIELCE

Zespół Pieśni i Tańca "Kielce"

Początki

Zespół Pieśni i Tańca "Kielce" powstał w lutym 1973 roku z inicjatywy Tadeusza Zawistowskiego, ówczesnego prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich. Początkowo Zespół nie miał żadnej siedziby. Próby odbywały się w różnych miejscach, m.in. w piwnicach Wojewódzkiego Związku Spółdzielczości Pracy, świetlicy rzemieślniczej, Klubie Budowlanych oraz świetlicach szkolnych. 

W 1976 roku siedzibą Zespołu został Wojewódzki Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach i jest nią do dziś. Grupa tancerzy rozpoczęła regularne próby ze stałym gronem instruktorów. Zakupiono kostiumy sceniczne wielu regionów oraz do tańców narodowych. Zespół koncertował w kraju i poza jego granicami, brał udział w międzynarodowych konkursach i festiwalach. Występował m.in. w Rumunii, Bułgarii, ówczesnym ZSRR, Węgrzech, Holandii, Niemczech, Francji, Szwecji. Układy choreograficzne przez wiele lat pieczołowicie opracowywali m.in. Tadeusz Burke, Zygmunt Klepaczewski, Barbara Kardynalska, Andrzej Czarnowski, Janusz Chmielewski i Andrzej Piotrowski.

Po pierwszych zagranicznych sukcesach, 6 września 1975 r. artyści wystąpili w II programie TVP wraz z Leszkiem Drogoszem, Wiesławem Gołasem i Marią Cedro-Biskupową. W latach 1979 i 1983 Zespół otrzymał Dyplom Honorowy ministra kultury i sztuki za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury, a w 1985 r. odznakę "Za zasługi dla Kielecczyzny". Ponadto został uhonorowany wieloma wyróżnieniami i dyplomami uczestnictwa w festiwalach i przeglądach zespołów folklorystycznych w kraju, m.in. w Warszawie, Łodzi, Giżycku, Głogówku, Racławicach, Zielonej Górze, Krakowie, Radomiu, Białymstoku, Nowym Sączu i Częstochowie. W lutym 1998 r. tancerze Zespołu wystąpili na deskach Kieleckiego Centrum Kultury w "Strasznym Dworze" Stanisława Moniuszki, w reżyserii Marii Fołtyn. W tym samym roku, po jubileuszu 20-lecia, działalność Zespołu w WDK została zawieszona. 

Reaktywacja

Dopiero w 2004 r., z inicjatywy ówczesnego dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury Alojzego Sobury, Zespół Pieśni i Tańca "Kielce" został reaktywowany. Powrócili dawni tancerze, ale przyszło także wielu nowych. Dzisiejszą grupę tworzą amatorzy, miłośnicy i entuzjaści tańca, śpiewu, folkloru oraz tradycji narodowych w różnym wieku. Należą do niej ludzie różnych zawodów, studenci oraz licealiści i gimnazjaliści. Dynamiczni, kreatywni i niezależni młodzi ludzie, którzy proponują ciekawy sposób na ruch, relaks i sposób na nudę. 

Powołany ponownie do życia Zespół, choć tworzy go dziś inne pokolenie, realizuje misję swego poprzednika. Jest ambasadorem ludowego i narodowego folkloru w Polsce i Europie. Zespół tancerzy pielęgnuje kulturę ludową, ale przede wszystkim jest ambasadorem zmiany jej wizerunku w naszym regionie, próbując obalić utarty negatywny stereotyp "ludowe to obciachowe" i zamienić go na "ludowe to wyjątkowe". 

Repertuar oraz stroje ZPiT "Kielce" to wielka wartość, która daje możliwość odtworzenia ludowych tańców i pieśni świętokrzyskich, krakowskich, łowickich, rzeszowskich, lubelskich oraz narodowych, takich jak polonez czy mazur, zarówno sarmackich, jak i z okresu Księstwa Warszawskiego. Kolorowe stroje, brawurowe tańce i żywiołowe przyśpiewki od lat oczarowują publiczność zgromadzoną na koncertach. Mieszkańcom naszego regionu Zespół dobrze jest znany z występów podczas ważniejszych uroczystości w mieście i województwie świętokrzyskim. 

Osiągnięcia

Po reaktywacji Zespół "Kielce" koncertował m.in. w Niemczech (2005, 2011), na Ukrainie (2008), Węgrzech (2011, 1014), we Włoszech (2013) i Czechach (2016). W 2008 r. wziął udział w "Akwarelkach Świętokrzyskich" krakowskiego artysty Piotra Kubowicza, a w 2009 r. wystąpił na Ogólnopolskim Przeglądzie Ludowych Zespołów Tanecznych i Rękodzieła Ludowego, zajmując I miejsce. Rok później płyta "Akwarelki Świętokrzyskie" zdobyła I miejsce w kategorii Muzyka FOLK/ETNO. W roku 2011 Zespół wraz z grupą "Music Discover World" wziął udział w nagraniu programu X-Factor w Warszawie. W tym samym roku "Kielce" wystąpiły podczas XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Darlety w Szydłowieckim Centrum Kultury Szydłowcu, gdzie zajęły II miejsce. W 2012 r. Zespół uczestniczył w widowisku Śpiewogra Świętokrzyska "Od ornatu do sabatu" w KCK, w reżyserii Szczęsnego Wrońskiego. Również w 2012 r. ZPiT wziął udział w nagraniach ekipy Piaska do programu telewizyjnego "Bitwa na Głosy". W 2014 r. Zespół uczestniczył w 51. Europejskim Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej "Europeada" w Kielcach, a w 2015 r. wziął udział w spektaklu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, wystawianym w skansenie w Tokarni. 

Tańcz z nami

Zespół Pieśni i Tańca "Kielce" przez cały rok prowadzi zapisy do grupy taneczno-wokalnej. To wyjątkowa możliwość rozwoju artystycznego, okazja do sprawdzenia swoich predyspozycji tanecznych i wokalnych, szansa przygotowania się do dalszego kształcenia w kierunku artystycznym oraz możliwość uzyskania umiejętności niezbędnych w karierze scenicznej. To też nowe przyjaźnie i ciekawe znajomości, serdeczna atmosfera łącząca ludzi zafascynowanych folklorem i radość dzielenia wspólnej pasji. Każdy, kto lubi tańczyć i śpiewać, może zostać artystą i występować na wielu scenach naszego województwa i kraju, a nawet poza jego granicami. Zainteresowani będą mogli się przekonać, co daje młodym ludziom świadomość naszego dziedzictwa, taniec i prawdziwa przyjaźń. Kto złapie bakcyla, będzie mógł zostać tancerzem Zespołu i zyskać doświadczenia, jakich jeszcze nigdy nie przeżył. 

Przynależność do Zespołu jest bezpłatna. Zajęcia odbywają się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach w poniedziałki i środy, w godzinach 18.0021.00. Zainteresowane osoby w każdym wieku prosimy o osobiste zgłaszanie się do sali baletowej Zespołu "Kielce" w godzinach prób.

Obecnie opiekunem i choreografem zespołu jest Dorota Pięciak, instruktorem muzycznym  Jerzy Gumuła, a kostiumami opiekuje się Agnieszka Sadowska. 

Kontakt

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego 

ul. Ściegiennego 2, 25033 Kielce 

adres e-mailowy: wdk@wdk-kielce.pl

strona WWW: www.wdk-kielce.pl

fanpage na Facebooku: www.facebook.com/zespolkielce

Opiekun zespołu: Agnieszka Adamczyk, nr tel.: 662 134 240  

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 1018
Realizacja nbStudio